Alkolü Araç Kullananların Ehliyetine Nasıl El Konur?

Alkolü Araç Kullananların Ehliyetine Nasıl El Konur?

İki defa 50 promil üstü alkollü olarak araç kullanan sürücülerin ehliyetine el konur ve SÜDGE Eğitimine alınır.

SÜDGE (SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARINI GELİŞTİRME EĞİTİMİ)

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi’nin amacı alkolün etkilerini tanımak, alkolün sürücü davranışları üzerindeki etkilerini anlamak ve alkollüyken araç kullanmama isteği ve davranış alışkanlığını geliştirmektir.

Uyarı: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48. maddesine göre ikinci defa geçici olarak sürücü belgeleri alınan sürücülere Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi verilmesi gerekmektedir. Kişi, alkol bağımlısı ya da kişinin alkol kötüye kullanım sorunu olmasa da, genellikle kullandığı 2 kadehin üzerindeki içki düzeyiyle bu sorunu yaşayabilir.

Örneğin; 2 küçük kutu bira, 2 kadeh şarap, 2 tek kadeh rakı veya 2 kadeh her türlü içkiyle 50 promil düzeyinde yani 50 promilin hemen altında, 50 promilde, 50 promilin hemen üstünde alkol tespit edilebilir.

Söz konusu yasa gereği 48. maddeye göre kişinin yapılan kontrollerde kanındaki alkol oranının 50 promil üzerinde çıkması alkollü sürücü olarak ceza alması için yeterli gerekçeyi oluşturur. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesinin 4785 sayılı Kanunla değişik 5. fıkrasına dayanılarak Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 14.09.2004 tarih ve 25583 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan alkollü araç kullanmaktan dolayı ikinci kez ehliyetlerine el konulan sürücüler için düzenlenen Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi Yönetmeliği‘ne istinaden İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlıklarınca bu eğitimler yapılmaktadır.

(Visited 212 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın